Koris "Kamēr..."

Jauneklīga degsme apvienojumā ar augsti attīstītām vokālajām prasmēm un juteklisku muzikalitāti šodien raksturo jauniešu kori Kamēr..., ko 1990. gadā dibināja un joprojām vada diriģents Māris Sirmais (1969). Kopš 2006. gada kora otrais diriģents ir Jānis Liepiņš (1988), bet vokālie pedagogi jau daudzus gadus ir Aina Bajāre un Ansis Sauka.

Nozīmīgākās balvas starptautiski Kamēr... ieguvis 1999. gadā Maktoberdorfas kamerkoru konkursā Vācijā, 2004. gadā iegūta uzvara Eiropas Grand prix konkursā Gorīcijā, Itālijā, kā arī 2006. gadā izcīnītas trīs čempionu godalgas un zelta medaļas Pasaules koru olimpiādē Ksjamenā, Ķīnā. Kopumā dažādos konkursos iegūti vairāki desmiti dažādu diplomu, kausu un trofeju, no kurām katra ir bijusi pakāpiens augstāk un tuvāk mūzikas ideālam, pēc kā tiecas šis kolektīvs.

Kamēr... divas reizes ieguvis Latvijas augstāko apbalvojumu mūzikā – Lielo Mūzikas balvu (2000., 2005.), koris ir arī Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku (1998., 2003. un 2008. gadā) „koru karu” jeb nacionālā koru konkursa laureāts.

Pēdējos gadus Kamēr... strādā ar īpaši sev pasūtītām programmām, tādējādi gūstot unikālu repertuāru un papildinot a capella kora mūzikas literatūru ar izcilu komponistu darbiem. Lielākais projekts līdz šim – „Pasaules Saules dziesmas”, kas ar 17 pasaules pirmatskaņojumiem pirmizrādi piedzīvoja 2008. gada jūlijā Rīgā un pasaules kormūzikas simpozijā Kopenhāgenā. Nozīmīgi ir arī kora 20 gadu jubilejai īpaši pasūtītie darbi – Līgas Celmas oratorija „Jersikas derība” pēc Elitas Cīmares tāda paša nosaukuma grāmatas un koncertprogramma „Mīlas madrigāli”, kurai jaunus darbus rakstīja astoņi mūsdienu latviešu komponisti. Tie piedzīvoja pirmatskaņojumu kora jubilejas koncertā 2010. gada 3. aprīlī Latvijas Nacionālajā operā.

2010. gada nogalē pirmizrādi piedzīvo komponista Ērika Ešenvalda un dzejnieka Kārļa Vērdiņa uzvedums „Ziemassvētku leģenda”, kurā Kamēr... attīsta iepriekš aizsākto mūzikas un dejas sintēzi kora izpildījumā.

Korim Kamēr... ilglaicīga sadarbība veidojusies ar latviešu komponistiem Pēteri Vasku, Ēriku Ešenvaldu, Raimondu Paulu, Arturu Maskatu, Valtu Pūci, Rihardu Dubru, Juri Vaivodu un Zigmaru Liepiņu.

Mūziku īpaši Kamēr... projektā „Pasaules Saules dziesmas” (2008) rakstījuši arī sers Džons Taveners, Gija Kančeli, Svens Dāvids Sandstrēms, Leonīds Desjatņikovs, Džons Luters Adamss, Stīvens Līks, Dobrinka Tabakova, Henriks Hofmeirs, Poļina Mediļjanova, Alberto Graus, Ko Matsušita, Tjerī Pekū, Vitauts Miškinis, Urmā Sisasks un Bjērns Andors Drage.

Kamēr... muzicējis kopā ar tādiem izciliem mūziķiem kā Gidons Krēmers, Marta Sudraba, orķestris Kremerata Baltica, Nikolas Altštets, Pēters Šreiers, Jurijs Bašmets, Jūliuss Bergers, Maksims Risanovs un citiem. Tāpat Kamēr... regulāri koncertē Eiropas mūzikas festivālos, tajā skaitā Gidona Krēmera rīkotajā Kammermusikfest Lockenhaus (Austrija), Bodensee Festival (Vācija), Juliusa Bergera organizētajos festivālos Eckelshausener Musiktage (Vācija) un Asiago-Festival (Itālija), Boswiler Sommer (Šveice), Stimmen festivālā (Vācija), Kronbergas festivālā (Vācija), kā arī koncertturnejās viesojies dažādās pilsētās Vācijā, Polijā, Lietuvā, Igaunijā, Ungārijā, Austrijā, Šveicē, Francijā, Itālijā, Nīderlandē, Somijā, Čehijā, Dānijā, Spānijā, Turcijā, Ķīnā, ASV un Īrijā.

Koris savu īpašo skanējumu ieguvis, gadiem meklējot un izkopjot sev raksturīgo muzicēšanas veidu un izteiksmes līdzekļus, kur vienlīdz svarīga ir kā amatieriem raksturīgā emocionālā pašatdeve, tā arī visstingrākie kritēriji izpildījuma vokālajai kvalitātei. To raksturo arī kora nosaukumā iekodētā daudzpunkte – kamēr esam jauni, tikmēr viss ir iespējams un sasniedzams.

Albumi

Skatīt visus